!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع
"شما زن ها هم که همیشه می خوایین بگردین تو خیابون و بازار و پارک و این ور و اون ور... من نمی فهمم شماها کار و زندگی ندارین؟!!"

"شما مردها همیشه در حال خوردن و خوابیدن و تلویزیون دیدن هستین!! اگه خیلی بیکاری، لااقل بیا به من کمک کن آقا جان!"

این دو دست شکایت رو همیشه از زن و شوهرها شنیدیم و می شنویم!

تا حالا با خودت فک کردی که علت این رفتارها چیه؟!

شاید اگه علت این رفتارها رو بدونیم، دیگه زبان به شکایت باز نکنیم و حتی خودمون هم موافقش باشیم. اینجوری زندگی رو هم دیگه به هم تلخ نمی کنیم و اعصاب خودمونو هم نمی ریزیم بهم.

اگه می خوای واقعیت پشت این رفتارها رو بدونی کافیه فقط یه راز رو بدونی... و اون راز اینه که محیط خونه برای خانم ها محیط کار و فعالیته ولی همین محیط خونه برای آقایون محیط استراحته... محیط بیرون خونه برای مردها محیط کار و فعالیته ولی برا خانم ها محیط گردش و تفریح و استراحته!

وقتی یه خانم تو خونه ست، کللللی کار داره... باید خونه رو مرتب کنه، گردگیری کنه، جارو برقی بکشه، لباس ها رو مرتب کنه و کثیف هاشو بشوره، غذا درست کنه، ظرف ها رو بشوره، کفش ها رو پاک کنه، هم زمان یه سری کار هست که گاهی یهویی پیش میاد، مث پاک کردن و بسته بندی سبزی و مرغ و ماهی و گوشت و جمع و جور کردن میوه های تازه خریده و ... و هزاران کار ریز دیگه که وقتی می خوای بیانش کنی، یادت نمیاد!(کلا یکی از مشکلات ما زن ها اینه که کارهامون زیاده ولی بیانش شامل چند تا تیتر بیشتر نمیشه! به خاطر همین مردها میگن کل روز خونه بودی، همین چارتا کار رو انجام دادی و میگی خسته م؟!!!!) تازه اینا برا وقتیه که خانم، صرفاً خانه دار باشه و فرزندی نداشته باشه... بنابراین خانم خونه وقتی می خواد استراحت و تفریح کنه، دوس داره از محیط کارش(ینی خونه) یکم بزنه بیرون... بره پارک، بره خونه ی دوستش یا خانواده ش، بره بازار، بره خرید، بره باشگاه، بره موزه یا سینما یا جاهای فرهنگی... در واقع خانم هایی که بیرون خونه مشاهده میشن، اغلب برای استراحت اومدن بیرون، نه برای کار کردن!!

ولی برای آقایون این قضیه کاملاً برعکسه... محیط کار و فعالیتشون بیرون خونه ست و وقتی بر میگردن خونه، انتظار دارن ذهن و جسمشون استراحت کنه... در واقع بیشتر مردهایی که ما در محیط بیرون و تو خیابون ها مشاهده می کنیم، در حال یه فعالیت و کاری هستن... یا شغلشون جوریه که بیرون ساختمون ها فعالیت دارن(مث کارگرها، پلیس ها، راننده ها و ...) یا دنبال یه کاری اومدن بیرون، مثلا اومدن برن بانک یا فلان اداره یا ...

بنابراین مردها درک نمی کنن چرا یه عده ی زیادی از آدم ها(که 99 درصدشون خانم هستن) توی خیابون ها یا پارک ها آرام و با طمانینه و خیلی شاد دارن قدم می زنن!! و یا تو صف سینما هستن و یا مثلا بستنی یا تخمه می خورن!! با خودشون میگن اینا مگه کار و زندگی ندارن؟!!

و خانم ها درک نمی کنن که چرا مردها توی خونه فقط دراز می کشن و تلویزیون می بینن یا دنبال چیزی برای خوردن می گردن! درک نمی کنن که چرا وقتشونو برای فوتبال دیدن یا بازی کامپیوتری و یا حتی رابطه جنسی صرف می کنن! با خودشون میگن توی خونه اینننننن همه کار هست، این شوهر من چرا اینقد تنبل و بیکاره آخه؟!!! وسط این همه کار، الان چه وقت این کارها و تفریحاته آخه؟!

 اینجاست که اون جمله های اول پست رو دائم از خانم ها علیه مردها و از مردها علیه خانم ها می شنویم!

اما اگه درک درستی از محیط کار و استراحت همدیگه داشته باشیم، خیلی از این شکایت ها اصن پیش نمیاد و اتفاقاً همکاری هم می کنیم باهم که همسرمون خوب به استراحت یا فعالیتش برسه. مثلا خانمی که این درک رو داشته باشه، دائم به شوهرش گیر نمیده تو خونه، بلکه سعی می کنه شرایط استراحت و تفریح رو هم براش فراهم کنه؛ سعی می کنه کارای خونه رو تا قبل از اومدن شوهرش انجام بده تا وقتی شوهرش اومد خونه، باهم به استراحت و تفریح بپردازن؛ سعی می کنه تنقلات یا غذای مورد علاقه شو آماده کنه و یا جای خوابشو آماده کنه و شرایط کارهاییو که برای همسرش تفریح و تفنن محسوب میشه، آماده و فراهم کنه و حتی تو تفریحات خونگی ش(به ویژه رابطه ی جنسی)، باهاش همکاری می کنه و خلاصه سعی می کنه به شوهرش خوش بگذره... چون میدونه اینجوری همسرش با انرژی زیاد فردا صبح میره سر کار و به فعالیت ها و کسب روزی ش می رسه و می تونه بهتر به وظایف همسری ش عمل کنه.

در مورد مردها هم همینطوره... مردی که درک صحیحی از محیط کار و استراحت همسرش داشته باشه، دیگه اینقد تو ذوق همسرش نمی زنه و تحقیر و مسخره ش نمی کنه... بلکه سعی می کنه باهاش همکاری کنه و حتی خودش دعوت کنه از خانمش که مثلاً امروز که از سر کار برگشتم، آماده باش باهم بریم بیرون قدم بزنیم! یا امشب شام با من! یا این جمعه پایه ای بریم کوه؟! یا من فک می کنم بعد از یه روز سخت، بهتره یکم استراحت کنی و باهم بریم خرید، چطوره؟! این پیشنهادای فوق العاده می تونه چنان شارژ شگفت انگیزی در زن خونه ایجاد کنه که خود مرد هم تعجب کنه از این قضیه!

بنابراین اگه شناخت صحیحی از همدیگه و نیازهای هم داشته باشیم، زندگی خیلی خیلی شیرین تر از اون چیزی که تصورشو می کنیم، خواهد بود.[ یکشنبه 24 بهمن 1395 ] [ 17:53 ] [ *برف دونه* ] تحلیل و تفکر