!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع

فیلم های 4 گانه ی سینمایی ایپ من رو بلاخره فرصت شد کامل ببینم. ایپ من1 در سال 2008 و ایپ من 4 که آخریش بوده در سال 2019 تولید شد. چند تاشو توی تلویزیون خودمونم پخش کرده به نظرم. این فیلم که محصول کشور هنگ کنگه، یه فیلم بسیار خوش ساخت و جذاب رزمی حماسی محسوب میشه.

البته فیلم رزمی داریم تا رزمی! این فیلم سبک ساختش مث فیلم های بروس لیه... و هنر رزمی به کار رفته در اون، کونگ فوی چینی از سبک وینگ چونه. داستان فیلم، زندگینامه ی واقعی استاد بزرگ کونگ فو سبک وینگ چون، استاد ایپ من هست که یکی از اساتید ممتاز این هنر چینی بوده و یکی از مهم ترین کارایی که کرده، آموزش این سبک پیچیده با روش هایی ساده به عموم مردم بوده. این استاد شاگردان زیادی تربیت کرده که مشهورترینش، بروس لی هست.

Ip Man 4: The Finale - Wikipedia

حالا بگذریم از اینا! :) من هدفم از معرفی این فیلم این چیزاش نبود. چیزی که برام در این فیلم شاخص بود و مشابهش رو هرگز در سایر فیلم های رزمی ندیدم، شخصیت بسیااااار جالب ایپ من بود. من واقعا نمی دونم شخصیت پردازی این فیلم برای این استاد، تا چه حد با واقعیت منطبقه ولی چیزی که در این فیلم از منش و سبک زندگی این استاد بزرگ نشون دادن، تقریبا می تونم بگم (به جز یکی دو صحنه ی خاص) اگه برش دارین، به جاش شخصیت یکی از علما و عرفای بزرگ دین مونو بذارین، کسی شک نکنه! بله می دونم که اخلاق مداری همیشه بخش لاینفک اساتید هنرهای رزمی شرقی بوده، ولی چیزی که شما در فیلم ایپ من می بینین، حسن خلق و اخلاق مداری معمولی نیست بلکه چیزیه که در اسلام بهش میگیم مکارم اخلاق! فیلم با ظرافت تمام ابعادی از منش ایپ من رو نشون میده که ماها در فرهنگ اسلامی بهش میگیم زهد، تواضع، ایثار، تهذیب نفس، انصاف، غیرت، عفت، جود، حسن معاشرت، کم گویی، کم خوری، متانت، رقت قلب، خانواده داری، مردانگی، آزادگی، شجاعت، مقاومت، مبارزه با استکبار، ظلم ستیزی، یتیم نوازی، وطن پرستی، عزت نفس و ...

The Ip Man Story (With images) | Bruce lee martial arts, Bruce lee ...

در طول تماشای این فیلم دائما داشتم به این فک می کردم که سازندگان این فیلم یحتمل رفتن فرهنگ اسلامی رو در سطح الگوهای والای انسانی مطالعه کردن و خصوصیاتشو تو قهرمان فیلم شون جاسازی کردن!! چرا که انسان ها فطرتا این خصوصیات رو دوس دارن.

جا داره واقعا احسنت بگم به بازیگر هنگ کنگی نقش ایپ من، جناب دانی یِن که اینقد خوب این شاخصه های خاص رو که یادآور مردان بزرگ روزگاره، در این کاراکتر گنجوند.

پیشنهاد می کنم حتی اگه علاقه ای به فیلم های رزمی ندارین، این چهارگانه رو ببینین و از حماسه و هنر اون لذت ببرید.[ یکشنبه 1 تیر 1399 ] [ 02:16 ] [ *برف دونه* ]

[ بگو و رد شو...() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات