تبلیغات
!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع - یک گزاره ی منطقی (2)

!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع
حالا دو تا سوال می خوام بپرسم!

بذار برات یه مثال واقعی بزنم.

در کشورهای غربی، بسیاری از متدینین و بزرگان دینی و همچنین بسیاری از روانشناس ها و دانشمندان و نخبگان معتقدن که همجنس بازی یک گناه بسیار بزرگ، یک ناهنجاری جنسی و یک معضل اجتماعی بسیار قبیح هست و داره شدیداً به جامعه شون ضربه می زنه. اما یک عده از مردم عوام و به خصوص خیلی از لات و لوت ها که غالبا اهل هر گناه قبیحه ای هستن و جامعه براشون مهم نیس، معتقدن که هر کس آزاده هرجوری که دلش می خواد از جسمش و جنسیتش استفاده کنه و لذت ببره (فعلا به این کاری ندارم که چی شد این عده از مردم عوام در غرب به این اعتقاد رسیدن) تفکر لیبرالی غربی ادعا می کنه که «اعتقاد هر کس محترمه و همه آزادن که هرجور دوس دارن زندگی کنن» اما در این مسئله ی خاص، که نظر یک عده کاملا برعکس نظر یه عده ی دیگه ست، (به دلایلی) جانبِ مردم عوام رو گرفته. حالا سوال! مگه نظر همه محترم نبود؟!!! مگه همه در عقایدشون آزاد نبودن؟!

یه مثال دیگه!

در کشور ما، یک عده ی زیادی از مردم معتقدن که بی حجابی زن ها در ملاء عام خیلی زود منجر به رواج بی بند و باری و فساد در جامعه و از هم گسیختگی خانواده ها میشه (فعلا کاری ندارم که این ادعا چقد صحیحه) و یک عده ی زیادی هم معتقدن که زن ها حق دارن هر لباسی که دوس دارن تو ملاء عام بپوشن و این مسئله ی خصوصی هیچ ربطی به بقیه و حکومت نداره(فعلا به این نمی پردازم که آیا واقعا پوشش انسان ها در ملاء عام یک امر خصوصی هست یا نه) این وسط حکومت اسلامی جانبِ دسته ی اول رو گرفته و قوانینی هم در این زمینه وضع کرده. و به همین دلیل دسته ی دوم، معتقدن حکومت ظالم و دیکتاتوره و داره بهشون ظلم می کنه و به نظر «همه» احترام نمی ذاره و به «همه» آزادی نمیده. حالا سوال: اگر حکومت به هر دلیلی جانبِ دسته ی دوم رو می گرفت، آیا دقیقا همین حرفا رو دسته ی اول نمی گفت که حکومت ظالمه و به نظر ما اهمیت نمیده و ...؟

امیدوارم مثال های منو بدون تعصب بخونی. من تاکید کردم که فعلا با درست یا غلط بودن هیچ کدوم از این مثال هایی که زدم(چه در غرب چه در ایران) کاری ندارم. بنابراین حواست باشه تو هم موقع خوندنشون، اعتقاد و تفکر خودتو بذاری کنار. الان اصل مسئله اون مثال ها نیس، بلکه خواستم تناقض حاکم بر جمله ی «نظر همه محترم است» رو نشون بدم با مثال های واقعی و ملموس.

کشور ما داره با نظام و تفکری اداره میشه که ادعای «آزادی برای همه» رو نداره. جمهوری اسلامی هیچ وقت نگفت که «همه» آزادن هر کاری خواستن بکنن. چون تفکر اسلام هرگز نگفته «همه آزادن هر کاری خواستن بکنن» بلکه دقیقا برعکس! اسلام معتقده یک سری اصولی صحیح هست و ارزش محسوب میشه و هر کس خلاف اون اصول و ارزش بخواد رفتار بکنه، جامعه (چه خود مردم چه حاکمیت) باید محکومش کنه و ساز و کارهای زیادی هم براش تعبیه کرده از جمله نصیحت و موعظه و امر به معروف و نهی از منکر و قصاص و دیه و ... پس چقد خنده داره وقتی یه عده سر بعضی موضوعات فریاد می زنن که چرا در کشور آزادی برای «همه» ی عقاید نیست!

این فریاد رو باید در کشورهای غربی زد. چرا که اون ها دائماً ادعا دارند که لیبرال هستند. لیبرال ینی آزادی های همه جانبه برای همه. عنوان قشنگیه ولی از اونجایی که این عنوان منطقی و واقعی نیس، در عمل شما چنین چیزیو در غرب نمی بینید. چون واقعا این ادعا، عملی نیست. چرا که آزادی های خیلی از ماها آزادی های خیلی دیگه از مردم رو سلب می کنه! چرا که عقاید خیلی از ماها دقیقا خلاف عقاید بقیه ست.

جالبه که خیلی از مردم در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنن ولی موقع اعتراض به یک موضوع، فرض رو بر این میذارن که باید «نظر همه محترم باشه» یا باید «همه آزاد باشن که به عقایدشون بپردازن» در حالی که این ادعا، از اول هم ادعای جمهوری اسلامی نبوده بلکه ادعای تفکر غرب بوده و هنوزم هست.

نمی خوام بگم جمهوری اسلامی دیکتاتوره و می خواد هر کس رو که با اصولش مخالفه، سرکوب کنه. نه اصلاً. اتفاقا یه جاهایی معتقدم حاکمیت، زیادی آزادی داده به یه عده. اما می خوام بگم جمهوری اسلامی از همون اول اومد گفت معیار من اسلامه نه آزادی عقاید همه! اینو خیلی راحت میشه از قوانین کشور فهمید. (فعلا به این کاری ندارم که جمهوری اسلامی چقد موفق بود معیارهای اسلامی رو درست پیاده کنه) بنابراین خوبه مردم ما، به خصوص جوون تر ها، بدونن که تفکر لیبرالی بر کشور حاکم نیست چرا که تفکر لیبرالی اصلا عملی نیست و حتی کشورهای لیبرال هم در عمل، خیلی جاها نمی تونن به «همه» آزادی بدن.

باز می خوام برگردم به همون سوال آخر پست قبل! حالا که عبارت «نظر همه محترمه» در عمل ممکن نیست، یک حکومت برای اداره ی کشورش (که دارای مردم با سلیقه های گوناگون هست) در مورد هر موضوع، باید دقیقا به نظر کدوم دسته از مردمش عمل کنه؟ [ سه شنبه 30 مرداد 1397 ] [ 08:41 ] [ *برف دونه* ] منتظر جوابت هستم