تبلیغات
!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع - یک گزاره ی منطقی (1)

!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع
«هر کس نظری داره و نظرش محتره، باید به نظر همه احترام گذاشت»

این جمله ی معروف، که خیلی هم مد شده، یکی از اون جملاتیه که گفتنش نشان از باشعوری و بافرهنگی و روشنفکری و ... تو داره! ینی افراد غالباً اینو تو حرفاشون استفاده می کنن که بگن خیلی متمدن و باکلاس هستن!! بله، خیلی جاها، این جمله می تونه درست باشه، اما آیا همه جا کلیت داره؟ فارغ از مصادیق و شرایطی که براش این جمله رو استفاده می کنن، واقعاً این جمله چقد منطقیه؟! آیا در مورد هر چیزی میشه این جمله رو استفاده کرد؟!

بذار یه مثال فضایی برات بزنم.

فرض کن تو کره ی زمین یه عده زندگی می کنن که به یه مکتب عجیب اعتقاد دارن و در اون مکتب معتقدن که به ازای هر یه درختی که ببرن، ده سال به عمرشون اضافه میشه یا مثلا یه جور عبادته یا...

یه عده ی دیگه هم هستن رو همین کره ی زمین که معتقدن قطع درخت ها موجب افزایش گرمای زمین و آسیب به محیط زیست و افزایش سیلاب ها و ... میشه و یا حتی اصن یه عده ی دیگه زندگی می کنن به اسم مسلمون ها که تو دینشون قطع کردن بیهوده ی درخت ها جرمه و حدیث دارن که قطع حتی یک شاخه از یک درخت مث شکستن بال فرشته هاست.

خب حالا سوال! آیا این دو گروه می تونن بگن نظر هر کس محترمه؟!! نظر این دوگروه که دقیقاً خلاف همدیگه ست! اگه این دو گروه در یک کشور، زندگی کنن، آیا میشه گفت باید به نظرات هر دو احترام گذاشت؟! اگه گروه اول بخواد به نظرات گروه دوم احترام بذاره، ضد اعتقاداتش عمل کرده و اگه گروه دوم بخواد به گروه اول احترام بذاره علیه عقل و دینش رفتار کرده! که طبیعتاً هیچ کدوم این کارو نمی کنن! درسته؟

بذار یه مثال واقعی بزنم!

یک عده رو کره ی زمین هستن (به اسم شیعیان) که معتقدن کشتن یک انسان، مث کشتن همه ی بشریته و دین شون بهشون یاد داده که قتل انسان ها جرم نابخشودنی ای هست. حالا یه عده ی دیگه هم هستن به اسم داعش که معتقدن لااقل باید 7 تا شیعه بکشن تا برن بهشت!!!

حالا سوال! آیا این دو گروه می تونن بگن نظر هر کس محترمه؟! آیا این دو گروه می تونن باهم در یک کشور زندگی کنن و ادعا کنن که باید به نظر و اعتقاد همه احترام گذاشت؟!

در مورد هر دو سوالی که بالا پرسیدم، چه در مورد اون مثال فرضی چه در مورد این مثال واقعی، واضحه که جواب منفی هست. اینجا که نظر دو گروه کاملاً خلاف همدیگه هست، نمیشه گفت نظر هر کس محترمه. پس متوجه میشیم که این جمله ی به ظاهر باکلاس که خیلی هم مد شده، به هیچ وجه منطقی نیس. مث اینه که یکی اصرار کنه صفر با یک برابره!!!!!!

حالا می خوام یه سوال سومی بپرسم!

حالا که فهمیدیم جمله ی «نظر همه محترمه» جمله ی صحیحی نیس و در بسیاری مواقع نظر یه عده دقیقا خلاف نظر یه عده ی دیگه ست، در اداره ی یک کشور، اگه یه عده یه نظری داشته باشن در مورد فلان موضوع، و یه عده ی دیگه دقیقا عکسش رو معتقد باشن، حکومت اون کشور باید چیکار کنه؟! به نظر کدومشون اهمیت بده؟

چون به نظر هر کدومشون که اهمیت بده، اون یکی دسته معتقده که حکومت داره بهشون ظلم می کنه. خب حالا حکومت چیکار کنه؟

توضیحات : لطفا هر کس اینجا رو می خونه، تو بحث شرکت کنه و جواب سوال رو بده. نیاز دارم جوابتو بدونم. ممنون[ یکشنبه 28 مرداد 1397 ] [ 08:00 ] [ *برف دونه* ] منتظر جوابت هستم