تبلیغات
!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع - هوای نفس دقیقاً چیست؟!

!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع
بیشتر مردم معنی صحیح هوای نفس رو نمی دونن و فک می کنن هوای نفس فقط شامل فحشا میشه! بنابراین خودشونو جزء اون دسته از آدمایی نمی دونن که از هوای نفسشون پیروی می کنن! اما اشتباه می کنن!

هوای نفس چیز خیلی خطرناکیه که مبارزه با اون هدف اصلی زندگی بشریته و خداوند از اون به عنوان دشمن اصلی و پنهان یاد کرده؛ چرا که این مبارزه با هوای نفسه که بین انسان با حیوان تفاوت ایجاد می کنه؛ و ما اومدیم به این دنیا که آدم باشیم! (همین سه تا جمله ای که گفتم یه پست جدا می طلبه! اگه خواستی، بگو بنویسمش)

در قرآن آیات زیادی در مورد خطر پیروی از هوای نفس وجود داره و در بعضی جاها به طرز ترسناکی خدا صریحا می فرماید که هدایت سلب میشه از کسایی که پیرو هوای نفسشون هستن. (اعراف 176-جاثیه 23-قصص50-محمد16 و ...)

بنابراین لازمه تعریف صحیح هوای نفس رو بدونیم تا ببینیم چه وقتایی داریم از هوای نفس پیروی می کنیم.

Image result for ‫هوای نفس‬‎

هوا ینی خواسته

نفس ینی خود

انسان کلاً هر کاری که انجام میده(هرررر کاری؛ از ریزترین و جزئی ترین کارای روزمره تا بزرگترین تصمیمات سرنوشت ساز زندگی ش) دو حالت داره: یا برای خدا انجام میده یا برای غیرخدا

-          کارایی که به خاطر خدا انجام میشه، اسمش میشه عبادت (به تعبیر زیباتر، اسمش میشه عاشقی... چرا که فقط به خاطر خواستِ معشوق انجام شده)

-          کارایی که به خاطر غیرخدا انجام میشه، دو حالت داره: یا برای دل خودته یا برای خواستِ بقیه

              --اون کارایی که برا دل خودت انجام میدی، اسمش میشه هوای نفس

             --اون کارایی که برای خواست بقیه انجام میدی، اسمش میشه بردگی برای بقیه؛ که نه لذت این دنیایی داره، نه اجر اون دنیایی. ینی اوج بدبختیه که آدم به خاطر بقیه کاریو انجام بده و خودش هیچ سودی نبره! فعلا به این دسته هم کاری نداریم.

کارایی که برا دل خودت انجام میدی، حتی اگه بهترین کار دنیا هم باشه، کوچیک ترین ثوابی در آخرت برات نداره. حتی اگه نماز شب هم بخونی، حتی اگه به تمام مردم دنیا هم کمک کنی، حتی اگه روزه بگیری، حتی اگه یتیم سرپرستی کنی، اگه برا دل خودت باشه، فایده نداره. فوقش اجرت رو در همین دنیا میگیری. هر کاری که انجام بدی و سبک بشی، هر کاری که انجام بدی و خودت خوشت بیاد، هر کاری که انجام بدی و کیف کنی، هر کاری که انجام بدی و بگی آخیش، جزء این دسته محسوب میشه. مثلا وقتی شادیم و از فرط خوشحالی بالا پایین می پریم یا سور می دیم، مثلا وقتی عصبانی هستیم و داد می کشیم یا وسیله ای رو پرت می کنیم یا ناسزا میگیم، مثلا وقتی یه فقیری می بینیم دلمون براش می سوزه یهو و میریم کمکش می کنیم، مثلا وقتی کسیو تمسخر می کنیم یا با دوستمون شوخی می کنیم، مثلا وقتی به خاطر گشنگی میریم یه چیزی می خوریم، مثلا وقتی می خوابیم وقتی که خوابمون میاد، مثلا وقتی به خواستگاری بله میگیم صرفاً چون پولداره، مثلا وقتی دردل می کنیم با یکی در مورد مشکلاتمون تا سبک بشیم، مثلا وقتی از روی فضولی میریم سوال می پرسیم از این و اون، مثلا وقتی یهو هوس شکلات یا بستنی می کنیم و میریم می خریم می خوریم و ... هزاران هزارتا مثال می تونم بزنم از کارای روزمره مون که دقیقاً مصداق پیروی از هوای نفسه. ینی داریم از خواست خودمون پیروی می کنیم. ینی کارایی انجام میدیم که «دلمون می خواد»

Image result for ‫هوای نفس‬‎

حالا دین اسلام چی میگه؟

1-  دین اسلام میاد اول خواسته های خدا رو بهت میگه که در جریان باشی(احکام الهی)

2-  بعد بهت میگه در تمام طول زندگی ت، هر جایی که خواست خودت با خواست خدا یکی نیس، حق نداری از خواست خودت پیروی کنی(آیه 36 سوره احزاب) اگه پیروی کنی، اسمش میشه گناه! بگو خدایا خیلی الان دلم می خواست این کارو می شد بکنم ولی چون خلاف خواستِ توهه، انجامش نمیدم.

3-  بعد میگه توی اون کارایی هم که خواست تو با خواست خدا یکی شده، باز اون کارو نیت کن به خاطر خدا انجامش بدی، نه به خاطر دل خودت! تا اینجوری برات اجر عبادت بنویسن و به کمال انسانی نزدیک تر بشی(که این مرحله ی سوم رو ماها معمولا ازش غافلیم ولی بزرگان اینجوری بودن؛ فرق بزرگان با ماها اینه که نه تنها کارهای واجب و مستحب شون، که تمام شئون زندگی شون، ینی حتی راه رفتنشون، غذا خوردنشون و حرف زدنشون هم عبادته؛ فقط و فقط به خاطر خدا.)

این سه مرحله ای که گفتم، خلاصه «بندگی» بود که به زبون خیلی ساده برات توضیح دادم. بندگی ینی همون هدف اصلی خلقت ما و اومدنمون به این جهان که خداوند در آیه 56 سوره ذاریات می فرماید: «جن و انسان را نیافریدیم مگر برای بندگی»

این مطلبی که نوشتم امروز، مطلب خیلی خیلی خیلی مهمیه که از بزرگان یاد گرفتم... ینی اساس دینه... تقریباً میشه گفت این مطلب تمام رابطه ی انسان با خدا رو به طور خییییییییلی ساده و خلاصه و در حد فهم خودم، تعریف می کنه. اینو گفتم برا اونایی که تئوری شو نمی دونستن. شمام دعا کنین برای منی که میدونستم، لااقل عمل کنم. چرا که دونستن بدون عمل، فایده که نداره هیچ؛ حسرت هم به دنبال میاره.

حالا یه سوال... باید چیکار کرد که پیروی از هوای نفس رو در زندگی مون کم کنیم؟ راهکار تو چیه؟[ دوشنبه 14 اسفند 1396 ] [ 09:16 ] [ *برف دونه* ] راهکار لطفا!