تبلیغات
!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع - قائم مقام

!!ورود هر گونه دغدغه، ممنوع
چند هفته پیش قسمت شد مستند جنجالی «قائم مقام» رو ببینیم...مستندی که برای اولین بار در مورد دوران زندگی و حیات سیاسی آقای منتظری در ایران ساخته شد و مفصّل به جزئیات سال های شهرت این آدم پرداخت. این مستند که توسط چند تا جوون ساخته شده، خیلی بی پرده تر از اونی بود که فکرشو می کردم... بی پرده نه از حیث جهت گیری، بلکه از نظر ذکر تمام و کمال مدارک و اسناد تاریخی؛ اسنادی که در تمام این سال ها شاید به اسم مصلحت، هرگز افشا نشده بود.

در ضمن این مستند سعی کرد بی طرف باشه و در میان مصاحبه کننده ها، افرادی که تفکراتشون نزدیک به آقای منتظری بود، مث بعضی اطلاح طلب ها و همچنین پسر ایشون، هم دیده میشد. تقریباً تحلیل خاصی توی مستند نبود، به همین دلیل نمیشه انگ تعصب یا جهت گیری رو به سازندگان این مستند زد(هرچند مواضع و تفکرات سیاسی سازندگانش بر کسی پوشیده نیس) بلکه سعی کرد فقط پدیده های تاریخی رو به ترتیب و با استناد به مدارک و اسناد معتبر ذکر کنه.

این مستند برای من خیلی جالب بود. خب ما یه چیزایی از آقای منتظری و ماجراهاشون شنیده بودیم ولی خدایی ش من به شخصه فک نمی کردم تا ایننننن حد کارای عجیب غریب کرده باشن توی کشور! اونم به عنوان شخص دوم مملکت! چرا که ایشون سال ها رسماً به عنوان قائم مقام رهبری و شخص دوم مملکت محسوب می شد.

در ضمن، نمی دونستم از نظر علمی اینقد مقامشون بالا بوده... ینی فک می کردم فقط یه آدم سیاسی بودن... در حالی که اولِ مستند، در مورد ابعاد علمی ایشون توضیحاتی داده میشه که برای من خیلی عجیب بود، مثلاً به نقل از حضرت امام(ره) گفته میشه که آقای منتظری رو در حد شهید مطهری می دونستن از نظر علمی... چرا که هر دو شاگرد و حاصل عمرِ امام بودن... انسان وقتی اینجور چیزا رو می بینه، واقعاً از آینده ی خودش می ترسه که مبادا همین علمش ضربه بزنه به سرنوشت دنیا و آخرتش...چرا که علم بدون تقوا بسیار خطرناکه.

Image result for ‫مستند قائم مقام‬‎

یه نکته ی جالب دیگه در مورد این مستند این بود که در جایی از اون، آقای ناطق نوری به صراحت می گه که وقتی در مورد این همه کارهای عجیب از آقای منتظری پرسیدم، ایشون یه جمله ی عجیب گفتن... گفتن: توی خونه تحت فشارم!!! این مستند تا آخر هم از این جمله ی مرموز پرده برنداشت و شاید هنوزم کسی نمی دونه که این جمله ی منتظری حاوی چه پیامی بود... اما انسان به فکر فرو میره که خانواده و مشخصاً زن ها چه نقش های عمیق و تعیین کننده ای می تونن ایفا کنن در پشت پرده های سیاسی و اقتصادی و علمی و اجتماعی یک جامعه!

این مستند در مورد شخص آقای منتظری بود اما اگه با دقت به تماشای اون بشینیم، میشه متوجه نکات حاشیه ای خیلی جالبی در مورد خیلی ها شد... مثلاً میشه فهمید که هاشمی رفسنجانی و بسیاری از اطرافیانش و خیلی از مسئولین این کشور از همون زمان حیات امام در خیلی از موقعیت های حساس به اسم مصلحت اندیشی آسیب هایی به انقلاب زدن و خیلی جاها به امام فشار آوردن!

مثلاً اصرار دارن که منتظری بشه قائم مقام(ینی جانشین) رهبری، در حالی که خودِ شخص امام مخالفه!!!!

اصرار دارن که حمایت عجیب منتظری از قتل های زنجیره ای مهدی هاشمی رو توجیه کنن و فقط به دلیل اینکه قائم مقام رهبری حامی اون شخص و تشکیلاتش هست، اون ها رو محکوم نکنن!!! و اگه قاطعیت امام خمینی نبود، قطعاً این اتفاق میفتاد!!!

اصرار دارن همه چیو با مصلحت اندیشی های احمقانه حل و فصل کنن و هیچ گزارشی به مردم ندن! (انگار انقلاب ارث پدرشون بوده یا مملکت، حیات خونه ی پدری شونه!!) در حالی که امام دائماً تاکید داشتن که گزارش ها و نامه ها و اعترافات منافقین مستقیماً در رادیو یا تلویزیون خونده بشه.

اصرار دارن نامه ی عزل امام خطاب به منتظری علنی نشه در حالی که دستور مستقیم امام بود که این نامه در رادیو خونده بشه و سرآخر هم به خاطر فشار هاشمی رفسنجانی اون نامه ی مشهور خونده نشد و همین موضوع باعث شد بعدها یه عده ادعا کنن(از جمله پسر آقای منتظری) که این نامه رو احمدخمینی نوشته بوده، نه خود امام خمینی!!! در حالی که این نامه ی امام، به اندازه ی کافی شاهد داشت و حتی اگه این ادعا درست بوده باشه، در اصل ماجرا ینی عزل منتظری توسط امام تغییری ایجاد نمی کنه!

Image result for ‫مستند قائم مقام‬‎

خلاصه که مستند عجیب و پیچیده ای بود. رفتارهای بسیاری از مسئولین وقت، برای من عجیب تر از رفتارهای خودِ منتظری بود! این حجم عظیم خود عاقل پنداری(!) و مصلحت اندیشی رو نمی فهمم... این که خودشونو حتی از امام جامعه(که ولی فقیه هست) عاقل تر و داناتر فرض می کنن!!

البته این وسط مسئولین بصیری هم بودند که لا به لای ماجراهای بهت آور این مستند، بصیرتشون خود نمایی می کرد... مثل آیت الله محمدی گیلانی که از همون ابتدا تشخیص داده بود که منتظری هرچند زاهد و عالمه اما به درد رهبری جامعه ی اسلامی نمی خوره؛ و این تشخیصش رو صریح با امام مطرح کرد.

این مستند خیلی حرف برای گفتن داره... واقعاً انسان رو به تفکر وا میداره... کسی که شاگرد خاص امام جامعه و جانشین اون بود، کسی که یک فرد انقلابی و مومن بود، کسی که مواضع شدید ضداستکباری داشت، به یکی از اصلی ترین فتنه گران جامعه در اون زمان تبدیل میشه و با نامه ها و سخنرانی های تند خودش رسماً جلوی ولایت فقیه می ایسته و مواضعش 180 درجه تغییر می کنه و علیه نظام جبهه می گیره!!! خدا آخر و عاقبت همه مونو ختم به خیر کنه ان شاءالله!

Image result for ‫مستند قائم مقام‬‎

من بسیار خوشحالم که بچه هایی از نسل سوم انقلاب به این موضوع پرداختن... موضوعی که هرچند در ظاهر تاریخیه، اما انسان رو در مورد وقایع کنونی کشور هم هشیار می کنه... تماشای این مستند رو به هیچ وجه از دست نده...[ چهارشنبه 11 بهمن 1396 ] [ 01:51 ] [ *برف دونه* ] بهت و حیرت